Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Skontaktuj się z nami:

Tel. (+48) 606 406 158

Dyżurujemy:

Poniedziałek-czwartek, godz. 8:00-18:00

Piątek, godz. 13:00-18:00

 

Dnia 15.08.2022 r. Ośrodek SOWA jest nieczynny.

W kryzysowej sytuacji zachęcamy do kontaktu z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej (czynnym 24/7)

Tel. 12 421 92 82 

 

UWAGA! Od lipca 2022 r. nasi specjaliści dyżurują pod numerem tel. 606 406 158

Zapisy na konsultacje odbywają się za pomocą formularza zgłoszeniowego - dostępny jest on na naszej stronie głównej

W okresie wakacyjnym Ośrodek SOWA UJ czynny jest od pn do pt w godz. 8.00-18.00

 

Nasi specjaliści dostępni są:

od poniedziałku do piątku: 8.00-18.00

e-mail: sowa@uj.edu.pl

ul. Kopernika 27
31-501 Kraków

W celu umówienia spotkania prosimy o uzupełnienie formularza zgłoszeniowego, dostepnego na naszej stronie głównej.

Skontaktuj się z nami, jeśli jesteś w kryzysie, masz problemy emocjonalne lub cierpisz psychicznie.

 

Sprawy administracyjno-organizacyjne 

kontakt od poniedziałku do piątku
w godz. 9:00 - 15:00 
tel. 12 663 36 83
e-mail: sowa@uj.edu.pl

 

Kierownik SOWA

p. Jagna Kazienko
e-mail: jagna.kazienko@uj.edu.pl 

dostępna jest pod numerami 503 155 529 oraz 12 663 37 22

 

Zastępca kierownika SOWA

p. Magdalena Pająk
e-mail: magdalena.pajak@uj.edu.pl
dostępna jest pod numerem 506 006 752
                                              

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

ZNAJDZIESZ NAS TUTAJ:

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wywiad z prof. dr hab. med. Dominiką Dudek

Wywiad z prof. dr hab. med. Dominiką Dudek

Prof. dr hab. med. Dominika Dudek – lekarz psychiatra, profesor nauk medycznych, Kierownik Katedry Psychiatrii CM UJ, Prezes Elekt Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

 

Czas studiów to z pewnością ważny okres życia. Czy myśli Pani Profesor, że studenci w specyficzny sposób przeżywają sytuację pandemii? 

Aktualna sytuacja uderzyła w nas wszystkich, niezależnie od wieku i wykonywanego zajęcia, a w związku z tym siłą rzeczy – także w studentów. Młodzi ludzie przyzwyczajeni są do przyjaznego świata ze wszystkimi jego możliwościami: podróżami, kształceniem się w różnych miejscach światach. Naturalna stała się wymiana międzykulturowa, poznawanie siebie nawzajem. Dla wielu osób dotychczasowe życie pozbawione było większych trosk, młodość była taka jak powinna być: radosna, pełna perspektyw.

Lata studenckie to najpiękniejszy czas w życiu. To okres, w którym nie tylko zdobywamy wiedzę i umiejętności, ale i nawiązujemy przyjaźnie, wspólnie spędzamy czas. Dla wielu młodych ludzi pandemia to pierwsze zderzenie się z „twardą rzeczywistością”, poczuciem zagrożenia oraz lękiem - nie tylko o siebie ale i o bliskich.

 

Czy mogłaby Pani Profesor powiedzieć jaki wpływ może mieć obecna sytuacja na studentów z objawami zaburzeń psychicznych?  

Obecna sytuacja jest momentem uświadomienia sobie własnych ograniczeń i niewątpliwie będzie miała wpływ na zdrowie psychiczne wielu osób. Niektórzy mogą reagować na stres objawami lękowymi czy depresyjnymi. Może pojawić się napięcie, bezsenność.

U osób które już wcześniej zmagały się z różnymi zaburzeniami nerwicowymi, izolacja i wszechobecny niepokój może zwiększać i nasilać już istniejące symptomy. W szczególnie trudnej sytuacji są z pewnością studenci zagraniczni, którzy utknęli w Polsce, z dala od swoich rodzin.

 

Czy paradoksalnie ten trudny okres może wpłynąć na studentów w pozytywny sposób? 

W każdej tragedii warto jest szukać pozytywnych stron i tak jest również w sytuacji obecnej pandemii. Wirus jest jak serum prawdy. Pokazuje nam jacy jesteśmy. Warto zwrócić uwagę, iż dla niektórych osób obecna sytuacja, stanowiąc realne wyzwanie, może wyzwolić nowe siły psychiczne, jakich się nawet u siebie nie spodziewali. Do tej pory, często można było usłyszeć ze współcześnie młodzi ludzie są bezideowi, nastawieni tylko na swój osobisty sukces i karierę. Okazuje się jednak, że to właśnie młodzi ludzie organizują się, tworzą różne grupy pomocy dla potrzebujących. Chętnie zgłaszają się na wolontariaty i wspierają innych.

Z pewnością dzisiejsza epidemia pozwoli na przewartościowanie różnych spraw życiowych. Możemy odkryć na nowo, jak istotne są więzi międzyludzkie „w realu” i bliskość z drugim człowiekiem. W tym wszystkim młodzi mogą nauczyć się na nowo, jak warto zwracać uwagę i szanować osoby starsze bo ich życie jest tak kruche - jak bardzo należy doceniać i szanować zdrowie. Mam nadzieję, że gdy minie pandemia będziemy umieli cieszyć się prostymi przyjemnościami na które nie zwracaliśmy do tej pory uwagi np. wypicie kawy z przyjaciółką. Że nasz świat nabierze nowych barw, których dotąd, w codziennym pośpiechy, zdawaliśmy się nie dostrzegać.

 

Czy jest coś, co chciałaby Pani powiedzieć studentom w tym niełatwym dla nas wszystkich czasie?

Każda zaraza się kiedyś kończy. Świat już pewnie nigdy nie będzie taki sam, ale to właśnie od nas zależy jak będzie wyglądał. Wykorzystajmy obecna dramatyczną sytuację, aby uczynić go lepszym.

 

Wywiad przeprowadziła:

mgr Aleksandra Michalska