Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Skontaktuj się z nami:

Tel. (+48) 606 406 158

Dyżurujemy:

Poniedziałek-czwartek, godz. 8:00-18:00

Piątek, godz. 13:00-18:00

 

Dnia 15.08.2022 r. Ośrodek SOWA jest nieczynny.

W kryzysowej sytuacji zachęcamy do kontaktu z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej (czynnym 24/7)

Tel. 12 421 92 82 

 

UWAGA! Od lipca 2022 r. nasi specjaliści dyżurują pod numerem tel. 606 406 158

Zapisy na konsultacje odbywają się za pomocą formularza zgłoszeniowego - dostępny jest on na naszej stronie głównej

W okresie wakacyjnym Ośrodek SOWA UJ czynny jest od pn do pt w godz. 8.00-18.00

 

Nasi specjaliści dostępni są:

od poniedziałku do piątku: 8.00-18.00

e-mail: sowa@uj.edu.pl

ul. Kopernika 27
31-501 Kraków

W celu umówienia spotkania prosimy o uzupełnienie formularza zgłoszeniowego, dostepnego na naszej stronie głównej.

Skontaktuj się z nami, jeśli jesteś w kryzysie, masz problemy emocjonalne lub cierpisz psychicznie.

 

Sprawy administracyjno-organizacyjne 

kontakt od poniedziałku do piątku
w godz. 9:00 - 15:00 
tel. 12 663 36 83
e-mail: sowa@uj.edu.pl

 

Kierownik SOWA

p. Jagna Kazienko
e-mail: jagna.kazienko@uj.edu.pl 

dostępna jest pod numerami 503 155 529 oraz 12 663 37 22

 

Zastępca kierownika SOWA

p. Magdalena Pająk
e-mail: magdalena.pajak@uj.edu.pl
dostępna jest pod numerem 506 006 752
                                              

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

ZNAJDZIESZ NAS TUTAJ:

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jak sobie radzić z pandemicznym strachem i lękiem?

1. Staraj się zaobserwować swój lęk, strach czy stres (w zależności od tego, jak go nazywasz). Zastanów się co sprawia, że odczuwasz strach/lęk? Jakie sytuacje lub zdarzenia uruchamiają u Ciebie te emocje? Jakie rzeczy robisz i jak one wpływają na Twoje samopoczucie? (np. śledzenie informacji w mediach, monitorowanie sytuacji epidemiologicznej, częste rozmowy o możliwości zachorowania)

2. Postaraj się znaleźć powody, które sprawiają, że odczuwasz strach/lęk. (W czasach pandemii wszystkie emocje są uzasadnione, także jednoczesne przeżywanie strachu i lęku – ponieważ istnieje realne zagrożenie, że możemy się zarazić (STRACH), a jednocześnie obawa o to, jak my oraz nasi bliscy poradzimy sobie w sytuacji możliwego zagrożenia (LĘK). Pomyśl więc, jakie jest rzeczywiste i realne zagrożenie lub niebezpieczeństwo dla Ciebie lub Twoich bliskich. Postaraj się racjonalnie ocenić jak duże jest to zagrożenie?

3. Wyznacz czas na zamartwianie się i myślenie o tym co Cię niepokoi, czego się boisz (tak jakbyś umawiał/a się na sesję z martwienia się :) ) np. 30 min dziennie. Staraj się nie robić tego przed snem. Zaplanuj czas na martwienie się w ciągu dnia.

4. Jeśli w trakcie zajęć na uniwersytecie zaczynasz myśleć o zagrożeniu jakim jest np. zarażenie wirusem Covid19, staraj się odraczać zamartwianie się. Pomyśl: pomartwię się tym później. Wyznaczyłem/am sobie czas na „sesję z martwieniem” o innej porze.

5. Uchwyć myśl, kaskadę myśli, która sprawia że zaczynasz się bać czy odczuwać lęk. Pamiętaj, że to jak myślisz wpływa na to jak się czujesz.

6. Powiedz „martwiącym” myślom STOP (to lepiej działa niż kiedy ktoś mówi: Przestań o tym myśleć). Zamiast tego spróbuj pomyśleć:

„To prowadzi donikąd”, „ Moje martwienie w tym momencie nie pomaga mi lepiej się poczuć”, „Lepiej skupię się na czymś innym”, „Przekieruję moją uwagę na coś innego”, „Zajmę się czymś, co sprawia mi przyjemność”.

7. Jeśli doświadczasz myśli typu „A co jeśli zachoruję?”, „A co jeśli umrę?”, „A co jeśli moi bliscy zachorują?” poszukaj dowodów, które by przemawiały za tym, że tak się stanie. Następnie poszukaj dowodów, które temu przeczą. Na końcu spróbuj znaleźć alternatywną myśl np.: Może zachoruję a może nie, nie wiem tego ale teraz nie muszę się tym martwić. To co robię (przestrzeganie zasad higieny, dystansu społecznego) chroni mnie przed zachorowaniem, ale niczego nie mogę wykluczyć. W tym momencie skupiam się jednak na tym, że jestem zdrowy/zdrowa i mogę cieszyć się z tego co mam.

8. Uważna obecność – staraj się przekierowywać swoje myśli i uwagę na to co się dzieje tu i teraz np. na rozmowę z kimś, aktywność ruchową, obserwację zmieniającej się przyrody, aktywny udział w zajęciach online :).  Obserwuj uważnie swoje myśli. A jeśli masz wrażenie, że nie jesteś obecny podczas rozmowy, „jesteś bardziej w swojej głowie”, postaraj się przekierowywać uwagę na rozmówcę i wracać myślami do treści rozmowy.

9. Zaakceptuj fakt, że nie zawsze masz kontrolę nad tym, co się dzieje i nie wszystko jesteś w stanie przewidzieć. Czasem i nawet często musisz zaakceptować brak kontroli, jako stan, który jest częścią naszego życia. Postaraj się więc zwiększyć swoją tolerancję na niepewność (co do przyszłości, co do tego co się wydarzy i jak będzie wyglądało Twoje życie).  

10. Zacznij praktykę relaksacji, ćwiczeń oddechowych czy uważności – w Internecie u doktora Google - znajdziesz mnóstwo materiałów i nagrań wideo jak zacząć to robić. Możesz spróbować od zaobserwowania swojego oddechu, a potem do świadomego oddychania, uważnego wdechu (nosem) i wydechu (ustami). Poświęć na takie ćwiczenia czas każdego dnia 3 razy dziennie po 10 oddechów.

 

Autor:

mgr Marzena Trytek
psycholog, psychoterapeuta